İzmir’deki Şirketler ve İş Fırsatları

Bu yazıyı yeni bir düzen kurmayı kafasına koymuş ama bir türlü harekete geçememiş arkadaşlar için hazırlamaya karar verdim.

İş fırsatlarını değerlendirmenin doğasında her zaman yenilenme amacı vardır. Ama özellikle son birkaç yıldır kiminle görüşsem herkes olduğu yerden uzaklaşmak, yaptığından başka işlerle ilgilenmek, içerisinde bulunduğu çevreyi değiştirmek için sonsuz bir istek duyuyor. Kimisi atak davranıp bu isteğini hayata geçiriyor, kimisi erteliyor, kimisi de ertelemeyi erteliyor. İster çalışan olsun, ister şirket kurucusu görüştüğüm, tanıştığım ve sohbet etme imkanı bulduğum herkes ülkenin içerisinde bulunduğu durumdan rahatsız, sektörün büyüme hızından mutsuz ve en önemlisi genel olarak huzursuz. Özellikle büyükşehir İstanbul’da yaşamak giderek insan bünyesini zorluyor. Yaşadığımız stres bozuklukları, sık sık bozulan sağlığımız ve hayata karşı giderek agresifleşen duruşumuz bu yaşadığımız saçmalıkların birer sonucu.

Bitirmekte olduğumuz 2015, içerisinde bulunduğumuz sektör için oldukça zorlu geçti. Diğer sektörlerin hepsi küçülürken internet sektörünün büyüme hızı yavaşladı. Sektörü bilenler, ekonomiyi okumakta başarılı olanlar ise 2016’dan oldukça umutlu görünüyor. Motivasyon düşüklüğünü bir kenara bırakıp çalışmaya, ve zorluklarla mücadeleye devam edenler her zamanki gibi çıkış yolu bulacak. Önemli ve zor olan ise bu motivasyonu bulabilmek ve enerjimizi toplayabilmek.

Motivasyonumuzu toplamak, gücümüzü tekrar kazanmak için her gün yaptıklarınızdan farklı bir şeyler yapmamız gerekir. Bu blog yazısında yaşadığı şehirden başka bir yerde yeni bir başlangıç yapmak isteyenler, İzmir’de alternatif iş fırsatları olmadığı için işine devam etme kararı alanlar ve İzmir’de ekip arkadaşı aradığı halde bulamayanlara ufacık da olsa yardımcı olabilmek amacım.

Aşağıda İzmir’deki startup, ajans ve internet sektöründe çalışan şirketleri listelemeye çalıştım. Eklemek istedikleriniz olursa lütfen beni dürtün.Bu şirketlerin haricinde işinde uzman birçok kişi şirketler için home ofis çalışıyor veya şirketlere danışmanlık veriyor. İzmir uzaktan çalışmak için özellikle yazılımcılar ve tasarımcılar için tercih edilen şehirlerin başında geliyor.

İzmir’de internet sektöründe çalışmak isteyenler için derlediğim 24 şirketi aşağıda bulabilirsiniz.

 1. Atolye15                                        http://www.atolye15.com
 2. Adres Gezgini                              https://www.adresgezgini.com
 3. Banja Works                                http://www.banjaworks.com
 4. Barcin                                             http://www.barcin.com
 5. Cardtek                                         http://www.cardtek.com/cardtek/en
 6. Doktorsitesi                                 https://www.doktorsitesi.com
 7. Egegen                                          http://egegen.com
 8. Emakina                                       http://www.emakina.com
 9. EMU Bilişim                                https://www.emu.com.tr/tr/
 10. Ereyon                                          http://www.ereyon.com.tr
 11. Etiya                                              http://www.etiya.com/home
 12. Intrek                                            http://www.intrek.com.tr
 13. İzmo                                               http://izmo.com.tr
 14. Koç sistem                                  https://www.kocsistem.com.tr
 15. Kod gemisi                                   http://kodgemisi.com
 16. Monitise                                       http://www.monitise.com/mea
 17. Oti holding                                   http://www.otiholding.com
 18. PayTR                                            https://www.paytr.com
 19. Simenty                                         http://www.simenty.com
 20. Tamindir                                       http://www.tamindir.com
 21. Veripark                                        http://www.veripark.com
 22. Vargonen                                      https://www.vargonen.com
 23. Varien Software                         https://www.varien.com.tr
 24. Weptile                                         http://weptile.com

4 Comments

 • Mehmet Erdoğmuş

  15 Aralık 2015

  Merhaba,

  HBYS ve BBYS sektörlerinde İzmir’ in hatta Türkiye’ nin en büyük firmalarından Probel Yazılım firmasını da listeye ekleyebiliriz.

  Selamlar,

 • Arif

  16 Aralık 2015

  Maslaktan Taksime metro var yalnız.

 • Oğuz

  18 Aralık 2015

  Yine de İstanbul’dan ayrılmak için yeterli değil İzmir firmaları. Önemli olan sektörde ki firma sayısı değil bunların büyüklükleri bence. İzmir’de 10 tane büyük ölçekte firma varsa İstanbul için bu sayı en az 4-5 katı. Haliyle alternatif bolluğundan dolayı şehir değiştirmeyi riskli görüyor çoğu çalışan. İstanbulda işinden ayrılan bir kişi çalıştığı şirketin büyüklüğünde alternatif bulmakta zorlanmıyor. Aynı zamanda bu firmaların arayışlarıda devamlı aktif durumda. Uzun bir süre İzmir’de yaşadım çok güzel bir şehir ancak İstanbul’da ki şirketlerin büyüklük ve çeşitlilik açısından çokluğu bizleri burada kalmaya zorluyor. Daha çok İstanbul firmasının İzmir’de ofis açması gerekiyor veya aradaki farkın biraz daha kapanması gerekiyor ki burda çalışan birinin İzmir’i tercih etmesi risk sayılmasın.

 • Metin

  27 Haziran 2016

  Bahsi geçen şirketlerin bir kısmında fiilen bulundum / çalıştım ya da tanıdıklarım vasıtası ile koşullar hakkında bilgi aldım. Hepsinden ziyade, yazılan firmaların içerisinde sürekli iş ilanı olan bir firma var ki sormayın. Zannedersiniz ki konfeksiyona ayakçı aranıyor! 3 yıldır aynı ilanı tüm kariyer sitelerinden paylaşıyorlar. Bir diğeri, devamlı çalışan değiştirmek ile nam yapmış. Başka birisi inşaat sektöründen bu alana geçmiş olacak ki, İnternet etik / ahlak kavramına kilo metrelerce uzak. Açıkçası İzmir’e gelip çalışmak gibi bir niyetiniz varsa, naçizane tavsiyem ya kendi işinizi kurmanız ya da gidip fırında çalışmanızdır. Hem zannetmeyin ki burada iş bulduğunuzda öyle yüksek paralar alacağınızı. İnanın verdikleri fiyat tekliflerini duyduğunuzda direkt olarak bir manavda çalışmayı tercih edeceksiniz. İzmir’de ve sektörde olan, piyasayı deneyimleyen arkadaşlar dediklerime katılacaklardır. Şartları zor olsa da, İstanbul’da bu mesleği icra etmek inanın daha çok işinize yarayacaktır.

Bir cevap yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.