Bir daha startup kurarsam…

İnternet sektörüne gireli sekiz, kendi şirketimi kuralı 5 sene geçmiş. 5 sene içerisinde 510 şirket ile görüşmüş, 300 şirketi ofislerinde ziyaret etmişim. Sektörden 6247 kişi ile görüşmüş, 3125 kişi hakkında ise gözlemlerimi not almışım.

Kendim ile ilgili tek bir not bile almamış olduğumu ise bugün fark ediyorum. Bunu nasıl telafi edeceğimi bilemedim.

En iyisi 5 yıldır kendi işini yürüten, zaman zaman yürütmeye çalışan, zaman zaman yürütemediğini düşünen, ara sıraysa ‘daha iyisi yapılana kadar en iyisi bu’ diye içinden geçiren bir startupçı olarak düşüncelerimi yazmak.

Kendi startup’ını kuracak hiçkimsenin bu blog postunu okuyarak kendine not çıkartacağını düşünmüyorum. Çünkü ben de zamanında çıkartmadım.

Bu sektörde çalışıp bir sonraki adımda ne yapacağını planlamak isteyen ama ne yapacağı hakkında en ufak bir fikri olmayanların bu yazıyı okuyup kağıt kalemi eline alıp kendisi için yeni bir rota çizeceğini düşünmüyorum. Çünkü ben de çizmedim.

Kendi şirketini ayağa kaldırmaya çalışırken nasıl ekip kuracağını kara kara düşünüp, yanlış seçimler yapıp, bunlar için üzülmeye zaman ayıran hiç kimsenin alternatif bir sürü yol olduğuna inanacağını düşünmüyorum. Çünkü ben de inanmadım.

Hep en iyisini ben bildim, hep en doğrusunu ben yaptım, hep ben en iyiydim. Tıpkı herkes gibi. İşin doğrusu herkese dürüst olmaya çalışırken, kendimize dürüst olamadığımız. Ben de olamadım.

Bugün baktığımda sanki 5 yıldır aynı şekilde düşünüyor, aynı şekilde davranıyor, aynı tepkileri veriyormuşum gibi geliyor. Ama işin aslı hiç de öyle değil.

İşin aslı 5 senede fark etmeden çok şey öğrendim. 5 sene sonra daha da çok şey öğrenmiş olacağım. Bir 5 sene sonra daha da..

Peki, yola ilk defa çıkıyor olsaydım… Neleri bilmek isterdim… 2011 Eylül ayına dönsek, ‘ben yeni bir iş kurmaya karar verdim, daha neye atıldığımı bile bilmiyorum, bilmem gereken temel şeyler nedir’ diye sorsam.. Ve dinleyeceğim tek kişi olan yine kendime sorsam..

Bir daha kendi start-up’ımı kurarsam..1. Önceliğin kendini mutlu etmek olduğunu unutma.2. İstediğin her şey için zamanın olduğunu bil.3. Her fırsata evet de.4. İnsanlara hayır demeyi öğren.5. Pozitif enerji almadığın kimseyle iş yapma.


One Comments

 • mustafa iren

  20 Şubat 2016

  Merhaba Senem Hanım,

  Öncelikle düşüncelerinizi paylaştığınız için teşekkür ederim. Her ne kadar emelimiz ecelimizden uzun olsa da yazdıklarınıza göre bir çok konuda kişisel olarak ilerleme kaydettiğimi gördüm. ( ~ 5 yıl da ben de var galiba… )

  “Hep en iyisini ben bildim,….” evet bu konuda benim de arızalarım mevcut (: durumun farkındayım ve düzeltmeye çalışıyorum.

  son 5 maddeden ise;
  3. Bazen kasten es geçtiğim fırsatlar oluyor. { Hayırlıysa bir daha gelir (: diye düşünüyorum. }
  4. Bu konudan ben de muzdaribim. { Genellikle hatırlı insanları geçemiyorum. }

  Başarılarınızın devamını dilerim.

Bir cevap yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.