Merhaba Blog Dünyası!

 

Biz İK’cılar genelde kendimizden bahsetmek yerine karşımızdaki insanı dinlemeyi, okumayı ve izlemeyi severiz. Onları anlayabilmek için özgeçmişlerini okur, mülakatlara dahil olur, toplantılarda ve özel hayatımızda çeşitli bilimsel ve bilimsel olmayan gözlemler yaparız.

Sanılanın aksine, bir meslek hastalığı misali birçok İK çalışanı kendileri için özgeçmiş oluştururken zorlanır ve hatta kendilerini anlatmaktan kaçınırlar.

Bu sebeple basit ama yaygın kullanılan bir şekilde mülakatlardaki klasik sıralamayla kendimi anlatmam gerekirse;

1984 yılında Gölcük’te doğdum. Gölcük, Ankara, Napoli olmak üzere birkaç şehirde yaşadım, uzun bir zamandır da İstanbul’da yaşıyorum.

İngilizce ve Almanca’yı Çankaya Anadolu Lisesi (Ankara) ve Üsküdar Anadolu Lisesi’nde (İstanbul) öğrendim.

İstanbul Üniversitesi’nde Siyasal Bilgiler Fakültesi’nde okurken 3.000 kişinin çalıştığı Dardanel şirketinde İnsan Kaynakları departmanında hayatımın sonuna kadar devam edeceğini düşündüğüm İK macerasına atıldım. Ciddi ilk iş tecrübem olarak varsaydığım bu şirkette işe girme hikayemi umarım yollarımız bir gün kesişirse yüzyüze anlatma imkanı yakalarım. Ufak bir ipucu vermem gerekirse hikayemin başlığı “iş verilmez, alınır”. 🙂

Mezun olduktan 2 yıl sonra, o dönem büyük bir gurur kaynağım olan “4 yıllık tecrübemle” iş hayatıma ara verip büyüleyici atmosferine kapıldığım İstanbul Üniversitesi’nde İnsan Kaynakları Yönetimi Yüksek Lisansı’nı kazandım. Tez konumu malesef hiçbir zaman önemini yitirmeyecek bir kavram olan “İş hayatında Taciz – Mobbing” olarak belirledim. Okul hayatına ara verip yeniden fotokopi çektirme rolune dönenlerin çok iyi anlayacağı üzere iş hayatının koşuşturmacalı günlerine özlem duyduğumu anladım. Yüksek lisans yaparken Ciner Holding başta olmak üzere birçok Medya şirketini tanıma imkanı yakaladım. Kendime çeşitli bahaneler uydurarak bu şirketlere bir şekilde sızdım!

2009 yılında daha önce hiç bir fikir sahibi olmadığım her günü ayrı bir heyecan, ayrı bir tecrübe olan E-ticaret sektörüne, markafoni şirketiyle girdim. O döneme kadar çok fikir sahibi olmadığım yazılımcılar ve onların sayılarla ve sıfırdan bir şeyleri yaratabilme gücüyle tanıştım. Plaza insanı olarak benim dünyamdan çok ayrı bu dünyanın renkli dünyasına kapıldım. İnsan Kaynakları Müdürü olarak katıldığım markafoni’de 30 kişilik çekirdek bir ekipten 550 kişilik dev bir kadroya dönüşmesine ufak da olsa katkıda bulundum. (Sayı diğer sektörler için çok küçük, e-ticaret dünyası için oldukça büyüktür. Sektördeki herhangi birine sormanız yeterli)  🙂 2011 sonunda hala bahsettiğimde yüzümde tebessüm uyandıran şirketimden ayrıldım.

Ardından @ceydaaanil ile birlikte 2011 sonunda tohumlarını attığımız enerjik agency şirketini kurduk.  enerjik internet sektöründe yoğun olarak İşe Alım yapan, modeli danışmanlık sisteminden çok farklı olan bir şirkettir. Umarım şirketimiz hakkında detaylı bilgiyi de bir kahve eşliğinde paylaşma imkanı yakalarız.

Şuan ve hayatımın bundan sonraki kısmında çalışanlar, iş hayatı, iş kanunu ve yasal düzenlemeler konusunda kafa yormayı planlayan bir insanım.

Umarım keyifle okur, sormak istediklerinizi bana iletirsiniz.

Güzel paylaşımlar olması dileğiyle,

 


9 Comments

 • Oje Delisi

  15 Kasım 2012

  Hoş geldin 🙂
  Takipteyim.

 • Senem

  16 Kasım 2012

  Sen de Hoşgeldin OjeDelisi. 🙂

 • Özden

  9 Aralık 2012

  Yeni öğreniyorum bir blogunuzun olduğunu, twitter’da bir retweet aracılığıyla sizi takibe almıştım, şuan blogunuzuda takibe alıyorum 🙂

 • Senem

  9 Aralık 2012

  Teşekkür ederim güzel yorumunuz için 🙂

 • Özden

  10 Aralık 2012

  Bende teşekkür ederim 🙂

 • tevfik

  21 Mart 2013

  Senem hanim mrb. tevafuken web sitenizi linkedin aracılığı ile okudum, inceledim.
  Tegider de sizi bir gün seminere davet etsek, katılır misiniz? Bu hayat tecrübelelerinizi, genç kitleye veya iş konusunda kendisini yeterinden pazarlayamayan genel katilima acik seminer verebilir misiniz?

 • Senem

  24 Mart 2013

  Merhaba,
  Yardımcı olabileceğimi düşündüğünüz herhangi bir konu varsa; sizin için de uygunsa maille iletişime geçebiliriz.
  Sevgiler,

 • Mehmet Safa YALÇINTAŞ

  5 Temmuz 2013

  Merhaba Sevgili Arkadaşım,
  Farklıydın ve yaptığın işlere de bunu yansıtmışsın.
  İçten,samimi,sıra dışı ve yaratıcı bir blog oluşturmuşun herşeyiyle.
  Başardıklarının fazlası için iyi şanslar.
  Sevgilerimle.

  Mehmet Safa YALÇINTAŞ

 • admin

  9 Temmuz 2013

  Çok teşekkür ederim Safa’cım. 🙂

Bir cevap yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.