Kovulmanın 10 Yolu

Yıllar önce “Bir Erkeği Kaçırmanın 10 Yolu” adlı bir film izlemiştim. Tam bir kadın filmi olan bu romantik komedinin konusu; bir kadının iddaa nedeniyle bir erkeği önce elde edip ardından erkeğin onu terk etmesini sağlamaya çalışmaktı. Hayatta hepimizin dalga geçtiği, erkeklerin muhabbetlerinde nefret ettiklerini söyledikleri bu 10 hareket sonucu tabii ki kadın ve erkek kahraman birbirlerine ölümüne aşık olurlar.

İşte iş hayatı da böyledir. Bazen terfi edebilmek veya ortalamanın üzerinde iş çıkarabilmek için çabalarken bir bakarız ki; işler sarpa sarmış, sonuçtan mutlu olacağını düşündüğümüz çalışma arkadaşlarımız bizden nefret etmiş.

Aşağıdaki 10 maddeyi kovulmaya neden olacak davranışlar olarak çıkarttım. Ama belli mi olur, belki bunları yaparak terfi bile alabilirsiniz. Dediğim gibi iş hayatı bu… Sürprizlerle dolu…

 1. E-maillerinizi cevaplamayın.
 2. Sabahları “günaydın”, akşamları “iyi akşamlar” gibi basit iletişim cümlelerini kurmayın, cevaplandırmayın.
 3. Doğum günü ve özel gün kutlamaları gibi ufak bir mola vermek amaçlı yapılan organizasyonlara katılmayın. Davet edenlere “ne saçmalıyorsun” ifadesiyle bakın.
 4. Sürekli şirketi, yöneticinizi ve ekibinizi eleştirin.
 5. Yapılan yanlışlar sonrasında “ben demiştim” deyip tüm ekip ruhunu yerle bir edin.
 6. Çalışma hayatından ve şuan ki işinizden ne kadar nefret ettiğinizi surat ifadelerinizle ve cümlelerinizle her zaman belli edin.
 7. Şirket prosedürlerinin ve uygulamalarının ne kadar saçma, bunları oluşturanların ne kadar aptal olduğunu dile getirin.
 8. İşyerinizdeki masa telefonunuzu asla açmayın.
 9. Mesai saatleri dışında çok acil bir durum olduğunu söyleyip yardım isteyen çalışma arkadaşınıza cevap dahi vermeyin.
 10. Sürekli iş aradığınızı söyleyin.

7 Comments

 • nikita

  21 Ocak 2013

  iddaa değil iddia. iyi günler.

 • Aykut Aslantaş

  21 Ocak 2013

  Çok güzel bir yazı olmuş Senem ellerine sağlık 🙂 Normal hayatta zaten bunların yarısına yakını yapan çok insan var ama nedense kovulmuyorlar 🙂

 • Ozgur

  24 Ocak 2013

  Mükemmel bir yazı tşkler. Ama ben ceydaya aşık oldum.

 • Serhan Demirel

  4 Nisan 2014

  “Kovulmaya gerek kalmaksızın tatili hak etmenin (+elde etmenin) yolları” yazısını heyecanla bekliyoruz 😉

 • Ahmet

  4 Nisan 2014

  Bence verilen işi sallayabildiginiz kadar sallayın, sorun çıkarırlarsa elimden budur diye cevap verip altta kalmayın. 😉

 • Ahmet

  3 Mayıs 2014

  Bu yazıyı okuduğumdan beri is yerine gitmiyorum. 10-15 defa aramanın sonunda öğlen 3 gibi gidip aksam 6 da kimseye söylemeden çıkıyorum. Ama hala kovduramadim kendimi. Bi türlü bırakmıyorlar 🙂 Bu yöntemlerin de hepsini uyguladim 🙂

 • Levent

  7 Ocak 2016

  11. İşe sarhoş gidin. Biraz ekstrem olsa da yukarıdakilere hiç ihtiyaç duymadan kesin sonuç elde edersiniz. Yalnız işe sarhoş giderseniz tazminatı unutun. (Not: Bu yorumu okuyanların davranışlarından dolayı oluşacak zararlardan hiçbir şekilde mesuliyet kabul etmiyorum. Kısaca: “Use at your own risk.”)

Bir cevap yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.