Browse Tag

stres mülakatı

Cinnet Sebebi İş Mülakatları

İstisnaları olmakla birlikte görüşmeye gideceğiniz kişi mülakat esnasındaki her hareketini bilinçli olarak yapar. Bazen çok kaba bazen de çok arkadaş canlısı olarak tanımlayabileceğiniz iş görüşmelerinin hepsi aslında bir yöntemdir. Görüştüğünüz pozisyon öncelikle “sabır” gerektiren bir iş ise stres mülakatına maruz kalmayahazırlıklı olun. Stres mülakatı, görüşme esnasında sizi geren, yer yer sizi değersiz hissettirmeye çabalayan, bazen aşağılayıcı mimiklere maruz kalacağınız bir mülakat oyunudur. İş hayatında birçok iş yoğun olarak sabır gerektirdiğinden, stres mülakatı en çok uygulanan yöntemdir.

Görüşmeyi yapan kişi, görüşme esnasında sizi sinirlendirecek sorular sorar ve sizi rahatsız edecek davranışlarda bulunur. Neler mi yapar?

• Görüşmeye zamanında bile gitseniz, sizi mülakat odasına almadan önce bekletir. Sizi Devamını Oku

Adayı Mülakatta Çıldırtmanın 10 Yolu

Adaylar, iş görüşmesine giderken kendilerine ne kadar güvenleri olursa olsun günlük hayatta olduklarından daha gergin olurlar.

Bu gerginlik adayların kendilerini rahatça ifade edebilmesini engeller, bazen karakterlerinin farklı algılanmasına neden olur.

Bu yüzden adaylarla görüşmeden önce mülakatçının mümkün olduğunca adayı rahatlatması, kendini doğru sergileyebilmesini sağlaması gerekir.

Bazı mülakatçılar adayı rahatlatmayı bırakın adayları olduğundan da fazla gererler. Biz buna “stres mülakatı” deriz.

Peki ya stres mülakatı yapmıyor olmasına rağmen sadece mülakatçı kötü günündeyse, kendi egolarını tatmin etmek istiyorsa ve adayla pozitif bağ kuramadıysa…

İşte bir adayı çıldırtmanın en basit 10 yolu:

  1. Adayı görüşme saatinde gelmesine rağmen bekletin.
  2. Özgeçmişini hiç incelememiş hatta adayın geleceğinden dahi habersizmiş gibi davranın.
  3. Aday kendinden bahsederken telefonunuzla Devamını Oku