Browse Tag

girişimci

Startup Dostu Teknoloji Şirketleri Dost mu, Düşman mı?

Startup şirketler binbir zorlukla kurulan yapılar diye başlayarak acıtasyon yapmak istemem. Ama böyle başlangıç yapacağım. Çünkü gerçekten öyle.

Bir fikrin hayata geçirilmesinin ne kadar zor olduğunu anlayabilmek için illa iş hayatında bir girişiminizin olmasına gerek yok. Hayatın her alanında hepimiz fikirlerimizi gerçekleştirebilmek için nefes alırız. Bir okula girmeye çalışmak, istediğimiz bir seyahate çıkabilmek, beğendiğimiz bir kişiyle iletişime geçmek bile kısa veya uzun planlamalar yapmayı, strateji geliştirmeyi ve eyleme geçmeyi içerir.

Hayatta bu eylemler yetmezmiş gibi bir de iş hayatında çeşitli nedenlerle kendi fikrini bir iş modeli haline getirip bir koşup üç düşenlere, düştüğünü etrafına belli etmemeye çalışıp ayaklanıp daha da hızlı Devamını Oku

Yatırımcı Olmak

Ülkede yaşanan tüm ‘ama’lara ragmen büyümeye çalışan bir sektör: İnternet.

Kavramlar biraz karışık, oldukça belirsiz.

Daha önce girişim yapmamış Girişimci Mentorları, hiç bir şirkete henüz yatırım yapmamış yatırımcılar, ekipleri olmayan CEO’lar..

Herkes bir şekilde sektörde kendine yer bulmaya çalışıyor. Haliyle durum böyle olunca da haksız kazanılan ünvanlar, henüz ne iş yaptığını anlayamadığımız pozisyonlar…

Bir girişimci olarak türlü konularla ilgilenirken insan etrafında olup bitenleri net olarak göremeyebiliyor. Konferanslar, seminerler, eğitimler… Her organizasyonda girişimcilere ders vermek için konuşan ‘mentorlar’, ‘seri girişimciler’, ‘yatırımcılar’.

Peki tüm bu organizasyonlardaki konuşmacılar, eğitmenler kim? Bu zamana kadar ne yaptılar? Yaptıkları gerçekten hep o bahsedilen ‘ekosistemin’ işine yaradı mı?